nft چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش کامل ان اف تی +[ویدئو]

nft چیست یکی از سوالات خیلی مهمی است که بسیار در این روزها پرسیده میشود تا دو الی سه سال پیش همه درباره فناوری بلاک چین و پیشرفت آن صحبت می‌کردند و نمونه‌هایی از کیف پول بلاک چین را معرفی می‌کردند و در آن سال‌ها بلاک چین تک‌به‌تک پله‌های پیشرفت را طی می‌کرد اما الان به‌طورقطع می‌توان گفت که پله‌ی پیشرفت دیگر برای این نوع فناوری قابل‌تعریف نیست و باید برای آن آسانسوری از پیشرفت در نظر بگیریم. ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین هرروز سراسر مردم جهان را با مفهوم جدیدی آشنا می‌کند، یکی از مفاهیم جدیدی که ما با آن روبرو هستیم NFT یا توکن غیرقابل تعویض است.

تصور کنید شما در یک مزایده دیجیتال یک اثر هنری را خریداری می‌کنید و در آن مزایده برنده می‌شوید. جالب است بدانید که آن اثر هنری دیجیتال در یک توکن منحصربه‌فرد به نام خریدار ثبت می‌شود و این توکن نشان‌دهنده مالکیت شما به اثر هنری خریداری‌شده است. با توجه به‌ ویژگی‌های توکن NFT در این مقاله قصد داریم شما را با ان اف تی یا توکن غیرقابل تعویض آشنا کنیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

Nft چیست؟

what is meaning of NFT

NFT مخفف عبارت Non-fungible tokens و به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض است. این نوع توکن به‌عنوان سند مالیکت یا گواهی دیجیتال برای دارایی‌ها و سرمایه‌های دیجیتال صادر می‌شود. جالب است بدانید این توکن‌ها به‌صورت آنلاین مبادله و خریدوفروش می‌شوند و معمولاً با نرم‌افزارهای زیربنایی بسیاری از رمز ارزها و ارزهای دیجیتال کدگذاری می‌شوند. توکن‌های غیرقابل تعویض و یا ان اف تی یک قرارداد هوشمند است که کاربران می‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهای اپن سورس مانند گیت هاب آن را دانلود کنند.

محبوب‌ترین اشکال NFTها gif ،Jpegs هستند اما باید توجه داشت که هر سرمایه دیجیتالی با توجه به درخواست سازنده، امکان تبدیل‌شدن به NFT را دارد. نکته مهم در این زمینه این است که تبدیل‌شدن به ان اف تی در صورتی است که سازنده بخواهد یک سرمایه منحصربه‌فرد داشته باشد مانند بلیت‌های کنسرت.

nft چه کاربردی دارد؟

NFT technology

شاید با خود فکر کنید که NFTها تازگی بر سر زبان‌ها افتاده است درصورتی‌که این نوع توکن‌ها از سال 2014 وجود داشته است و محبوبیت این توکن ها را می‌توان به تبدیل‌شدن یک روش محبوب برای خریدوفروش دارایی‌های دیجیتال ازجمله آثار هنری دانست. جالب است بدانید از نوامبر سال 2017 میلادی حدود 174 میلیون دلاران اف تی برای خرید اموال و سرمایه‌های دیجیتال هزینه شده است.

همان‌طور که گفتیم ان اف تی به‌تمامی کاربران اجازه می‌دهد تا به طور مثال یک اثر هنری را به نام خود ثبت کنند و اگر مالکیت این موضوع اثبات شود دیگر اطلاعات قابل‌تغییر نیست. اگر بخواهیم به کاربردهای دیگر توکن‌های غیرقابل تغییر اشاره‌کنیم می‌توانیم به دنیای بازی‌ها اشاره‌کنیم که افراد می‌توانند آیتم‌ها و آپشن‌های مختلف بازی را با ان اف تی خریدوفروش کنند.

آیا NFT همان ارز دیجیتال است؟

fungible OR not fungible

 

توکن‌های قابل تعویض یا fungible امکان تبادل دارایی را با سرمایه‌های دیگر را بدون اینکه ارزش اموال شما از دست برود را می‌دهد. در مقابل آن همان‌طور که گفتیم NFT مخفف Non-Fungible Token و به معنای توکن غیرقابل تعویض است. شاید با خود فکر کنید که آیا NFT همان ارز دیجیتال است؟ نظر شما چیست؟

فرض کنید یک اسکناس 10 هزارتومانی را از یک فرد قرض می‌گیرید و به او می‌گویید که پولش را در ماه دیگر به او پس می‌دهید و شما در ماه دیگر اسکناس ده تومنی او را پس می‌دهید. پس می‌توان گفت ارزش یک اسکناس ده هزار تومنی برابر با اسکناس ده هزار تومنی دیگر است و تفاوتی بین آنها نیست، این موضوع برای ارزهای دیجیتال و بیت کوین نیز صدق می‌کند و می‌توان گفت یک بیت کوین برابر یک بیت کوین است و ارزش یکسانی دارد اما باید توجه داشت این موضوع برای NFT درست نیست و چون ان اف تی برای هر فرد منحصربه‌فرد است نمی‌توان گفت که ارزش یک NFT باNFT دیگر برابر است.

مهم‌ترین ویژگی‌های توکن nft

important point for NFT

در این بخش قصد داریم شما را با مهم‌ترین ویژگی‌های توکن NFT آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

خریدوفروش آسان

شاید در نگاه اول خریدوفروش توکن‌های NFT بسیار سخت به نظر بیاید اما به‌طورقطع می‌توان گفت خریدوفروش آنها بسیار ساده است و در زمان کم صورت می‌گیرد. شما می‌توانید با استفاده از کیف پولی که در مرحله اول انتخاب کردید مانند تراست والت به‌راحتی برای خریدوفروش NFTهای خود اقدام کنید.

محدود بودن آن‌ها

کمیاب بودن توکن‌ها باعث محبوبیت آنها شده است. جالب است بدانید توکن‌ها می‌توانند به صورت نامحدود تولید شوند اما برای حفظ ارزش آنها این کار محدود می‌شود.

تقسیم‌ناپذیری

فرض کنید می‌خواهید یک اثر هنری را خریداری کنید و هنگامی‌که آن را می‌خرید، آن را به‌طور کامل خریداری می‌کنید و این امکان را ندارید که بخشی از یک تابلو را خریداری کنید. پس نتیجه می‌گیریم که توکن‌ها را نمی‌توان به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرد.

قابل جعل نبودن

امینت بحث بسیار مهمی در دنیای ارز دیجیتال است و همان‌طور که می‌دانید توکنNFT براساس بلاک چین ساخته‌شده‌اند و به هیچ عنوان آنها را نمی‌توان جعل کرد.

چگونه می‌توان NFT ساخت؟

how create nft

NFTها در بلاک چین اتریوم طراحی‌شده است. این توکن از طریق خرید آثار هنری، لوازم موسیقی، فیلم‌های ورزشی و … ساخته می‌شود و اگر یک کیف پول دارید ابتدا باید کیف پول خود را به یکی از پلتفرم‌های ان اف تی وصل کنید.

نحوه خرید و فروش nft

اگر بخواهیم به مهم‌ترین بازارهای خرید فروش اف تی اشاره‌کنیم می‌توانیم Zora، Rarible، SuperRare، Nify Gateway، OpenSea نام ببریم. در این بازارها می‌توانید توکن موردنظر خودتان را به فروش بگذارید و همچنین اگر بخواهید که ان اف تی شما در مزایده باشد باید در هنگام ساخت آن کارمزد را پرداخت کنید تا ان فی تی شما در مزایده قرار بگیرد.

آشنایی با چند توکن nft محبوب

ارز دیجیتال تتا

یکی از محبوبت و معروف‌ترین توکن‌های ان اف تی ارز دیجیتال تتا است. این ارز دیجیتال به‌صورت شبکه متمرکز ساخته‌شده است. جالب است بدانید این فضا به‌صورت غیرمتمرکز است و فضایی برای اشتراک ویدیو نیز دارد.شما میتوانید این توکن محبوب را از صرافی آنلاین یورپی یکی از بزرگترین صرافی های ارزدیجیتال خریداری کنید.

ارز دیجیتال چیلیز

ارز دیجیتال جیلیز یکی از مهم‌ترین توکن‌هایNFT است و بر پایه تکنولوژی بلاک چین و اتریوم ساخته‌شده است و کاربران با استفاده از این توکن می‌توانند هوادار یک موسسه ورزشی شوند و در مقابل آن مؤسسات ورزشی می‌توانند از طریق هواداران کسب درآمد کنند.‌

ارز دیجیتال دیسنترالند

این نمونه توکن نیز برمبنای اتریوم ساخته‌شده است و کاربران می‌توانند با استفاده از این پلتفرم از طریق اپلیکشن‌های مختلف کسب درآمد کنند.

سخن آخر

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم به توکن‌های NFT توکن‌های غیرقابل تعویض می‌گویند و این نمونه از توکن‌ها با استفاده از فناوری بلاک چین ساخته‌شده است و از آن برای دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌شود و جالب است بدانید آنها منحصربه‌فرد هستند و امکان تعویض با دیگر توکن‌ها را ندارند. در این مقاله قصد داشتیم شما را با NFT آشنا کنیم و بگوییم ان اف تی با ارز دیجیتال یک تفاوت اصلی و مهم دارد. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

 

سوالات متداول:


Nft چیست؟

NFT مخفف عبارتNon-fungible tokens و به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض است. این نوع توکن به‌عنوان سند مالیکت یا گواهی دیجیتال برای دارایی‌ها و سرمایه‌های دیجیتال صادر می‌شود. جالب است بدانید این توکن‌ها به‌صورت آنلاین مبادله و خریدوفروش می‌شوند و معمولاً با نرم‌افزارهای زیربنایی بسیاری از رمز ارزها و ارزهای دیجیتال کدگذاری می‌شوند. توکن‌های غیرقابل تعویض و یا ان اف تی یک قرارداد هوشمند است که کاربران می‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهای اپن سورس مانند گیت هاب آن را دانلود کنند.

چگونه می‌توان NFT ساخت؟

NFTها در بلاک چین اتریوم طراحی‌شده است. این توکن از طریق خرید آثار هنری، لوازم موسیقی، فیلم‌های ورزشی و … ساخته می‌شود و اگر یک کیف پول دارید ابتدا باید کیف پول خود را به یکی از پلتفرم‌های ان اف تی وصل کنید.

نحوه خرید و فروش nft چگونه است؟

گر بخواهیم به مهم‌ترین بازارهای خرید فروش اف تی اشاره‌کنیم می‌توانیم Zora، Rarible، SuperRare، Nify Gateway، OpenSea نام ببریم. در این بازارها می‌توانید توکن موردنظر خودتان را به فروش بگذارید و همچنین اگر بخواهید که ان اف تی شما در مزایده باشد باید در هنگام ساخت آن کارمزد را پرداخت کنید تا ان فی تی شما در مزایده قرار بگیرد.
5/5 - (5 امتیاز)

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
چگونه NFT های خود را بفروشیم؟ معرفی 5 تا از بهترین پلتفرم های خرید و فروش NFT | بلاگ یورپی
3 ماه قبل

[…] بازار بلاک چین تکامل یافت، افزایش قابل توجهی در دنیای NFT ها قابل مشاهده بود. در حال حاضر همه در مورد NFT صحبت می […]

Back to top button
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x